Tuff Guard Safety Railing - HTGP18-YEL
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HTGP18-YEL
Description:
18" Tall Inline/End Post"
Color:
Safety Yellow
*Images are for visual reference only.
Description
Bluff Tuff Guard safety railing greatly improves plant safety and efficiency by reducing costs associated with employee injury, machinery down time and building repairs due to accidental collisions. Tuff Guard is an efficient way of protecting machinery, in-plant offices, personnel, aisle ways, electrical panels, tool cribs, conveyors, shelving, receiving docks, cooling equipment and parking areas. FOB Shipping Point.   Tuff Guard Safety Rail Specifications  POSTS  4" x 4" x 3/16" structural steel square tubing posts.  Standard post heights: 18", 30", and 42". Anchors provided. Safety Yellow powder coat finish is standard with other colors available upon request: orange, blue, black and gray. Call for quantity discounts or help with special projects. RAILS  Formed 10 gauge steel rails in lengths from 1' to 12'. With proper installation, railing can withstand impacts of up to a 10,000 pound load at 6 mph. Fasteners provided. Optional lift-out attachment available. Safety Yellow powder coat finish is standard: orange, blue, black and gray available - no upcharge.  Call for quantity discounts or help with special projects. Custom lengths available. Surcharge may apply.