Portable Pallet Inverter - HPI-P-3000-3254
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HPI-P-3000-3254
2,127.00 LBS
Capacity(lbs.):
3000"
Fork Opening(Min & Max):
32 to 54"
LoweredHeight:
3-3/8
Overall SizeW x L x H:
60 x 113 x 60
Pricing:
Price on Request
*Images are for visual reference only.
Description
Tilt (powered) and rotate (manual) loads with our durable Pallet Inverters. Low profile design allows the operator to stand on the rider platform and steer the load from workstation to workstation quickly and easily. DC power lift and drive makes operation safe and efficient. The ergonomic handle features easy to operate throttle with infinite forward and reverse speeds, tilt/lower controls, safety belly reverse button, and horn. Features an electromagnetic disc brake with automatic dead-man feature that activates when user releases handle. Includes (4) 6V batteries, an on-board battery charger, battery level gauge, emergency battery disconnect, and horn. Ideal in loading dock areas as a powered pallet truck, powered pallet tilter, or as a manual turntable. Rolls smoothly on polyurethane steer and load wheels. FOB Shipping Point. Due to tariffs and market conditions, pricing subject to change.