Modular Protective Barriers - HMPBP42DE-BLUE
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HMPBP42DE-BLUE
Description:
42" Tall End Post"
Color:
Blue Ribbon
*Images are for visual reference only.
Description
Bluff’s Modular Protective Barrier safety railing offers an inexpensive and simple solution for protecting personnel by creating in-plant walkways that act as a barrier between man and machine. Not rated for forklift impact. Lift-out rail design allows for quick and safe temporary access to areas when necessary. FOB Shipping Point.  Specifications 20" or 42" high posts (single or double high railing). 2" x 2" x 11 gauge steel tubing rails. 3" x 3" x 11 gauge steel tubing columns. Installation hardware not included. Floor rail option available. Safety Yellow powder coat finish is standard: orange, blue, black and gray available - no upcharge. Call for quantity discounts or help with special projects. Custom lengths available. Surcharge may apply.