Mobile Open Leg Heavy Duty Workbench - H144-530-166-30-E
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
H144-530-166-30-E
191.00 LBS
Bench Leg Ht.:
30"
TopStyle:
Hardwood
Caster:
Extra Heavy Duty 6 Phenolic"
Top SizeL x W:
5' x 30
Color:
Specify in comments section
*Images are for visual reference only.
Description
Standard Open Leg Workbench with casters. Caster options of 5" polyurethane or 6" phenolic. 144/124 model comes equipped with lower shelf. Available with 30", 32-1/4", 35" tall bench legs. SLR is 1,400 - 3,300 lbs. of evenly dispersed weight. Available in Pollard Green, Pollard Gray, Safety Blue, Safety Orange and Pollard Black. Specify color in comments section when ordering. FOB Shipping Point. Caster Options Standard 5" Polyurethane Casters 2 rigid, 2 swivel with brake. Suggested Load Range: 1,400 lbs. Extra Heavy Duty 6" Phenolic Casters 2 rigid, 2 swivel with brakes. Suggested Load Range: 3,200 lbs. All Swivel Casters See Related Items tab for Drawers & Drawer Units for Pollard Workbenches and Riser Shelf for Pollard Workbenches.