Industrial Shop Stools - Steel Seat - H310-28-G-S
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
H310-28-G-S
Description:
Stationary Height"
Steel Seat Style:
Swivel
FootStyle:
Leveler Glides
Seat Height:
28
Color:
Specify in Comments
*Images are for visual reference only.
Description
3/4" Angle iron frame is riveted and welded for superior strength & performance. 14" Diameter Seat is made from 12 ga. steel (see Related Items for wood seat). Optional non-marring leveler glides available. Stools that are 28" or taller have two sets of frame braces. Optional swivel seat available. 7/8" angle iron braces provide adjustment in 1" increments in 302/303/312/313 models. Stool Options: (-R) Add 2-1/2" Rubber Casters (-S) Add Swivel to Seat (changes brace placement & height) (-G) Add Leveler Glides Available in Pollard Green, Pollard Gray, Safety Blue, Safety Orange and Pollard Black. Specify color in comments section when ordering. FOB Shipping Point. See Related Items tab for: INDUSTRIAL SHOP STOOLS - STEEL SEAT AND STEEL BACKREST INDUSTRIAL SHOP STOOLS - WOOD SEAT INDUSTRIAL SHOP STOOLS - WOOD SEAT WITH BACKREST