Handrail - HRK-YL-2-240-42-B
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HRK-YL-2-240-42-B
Length:
20'
Description
Handrail - HRK-YL-2-240-42-B
OSHA Approved Safety Rail System. Standard rails are all 42" tall, mid-rail at 21". Made from 1.25" sch 40 steel pipe sleeved in safety yellow plastic. Other color options: Red, Black, Blue, Gray - call for details. Ships in fully assembled sections for fast installation. No on-site welding required. Available in multiple install options including: Cored-In, Plated, Side Mount, or Weighted Non-Penetrating Base Plates.  Roof Fall Protection Railing available. Made in USA. FOB Shipping Point. Steel surcharges may apply.