Extra Heavy Duty Storage Cabinets - 1,500 Lb. Capacity Per Shelf - HHDSC-3660-19-3-PERF
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HHDSC-3660-19-3-PERF
Description:
Storage Cabinet w/Perforated Sides and Doors"
SizeW x H x D:
36 x 60 x 19
No.Shelves:
3
Description
HHDSC SeriesAll four shelves are adjustable on 4" centers.MODIFICATIONS AND CUSTOM SOLUTIONS AVAILABLE UPON REQUEST. Each unit is constructed of 14 gauge sides, shelves, and bottom with 18 gauge doors. Cabinets available 19" or 24" deep and 36" or 48" wide with multiple heights. Keyed handle and 3-point lock assembly included. HHDSC Cabinets are rated at 1500 lbs. per shelf. Optional 5" x 2" phenolic casters (2 rigid, 2 swivel with or without brakes), 6"H legs, additional shelves, perforated doors and sides, and see-thru doors - Call for details. FOB Shipping Point. Units with drawers (D) include 6"H legs, 78" overall height. To order a cabinet with casters add part # HHDSC-CASTERS. Color Chart 13 Colors available at NO additional cost. Gray, Dark Green, Vista Green, Dark Brown, Beige, Dark Blue, Light Blue, Orange, Red, Putty, Black, White, and Yellow - please indicate color choice in comments section when ordering. Custom Colors: Available at an additional cost. Standard GRAY units will ship QUICKER. All pricing subject to change. Surcharge may be applied.