800 Lbs. Capacity Work Platforms - Stairway Slope - HSW-SNR3-36-60
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
HSW-SNR3-36-60
PlatformLength:
60 L"
Steps:
3
Height:
30
Width:
36
BaseW x D:
41 x 80
*Images are for visual reference only.
Description
Two person, 800 lbs. capacity work platforms with serrated grating for the toughest jobs.Base and frame are made of rugged 2 x 1" rectangular steel.Choice of 24" or 36" wide platforms. Pedal activated lockstep with 4" casters. Rails removed for shipping. OSHA/ANSI approved. CAL OSHA available for additional cost (add Product No. HSW-CAL-OSHA) to cart. Custom platforms, all welded 800 lbs. and aluminum or stainless steel available - call for pricing. FOB Shipping Point. Surcharge may apply. Work Platforms are non-returnable.